Blaski i cienie pracy instruktora narciarskiego

instruktor narciarstwa Instruktorzy nauki jazdy na nartach nie ukrywają, że zima jest dla nich czasem żniw. Osób zainteresowanych nauką jazdy nie brakuje, a indywidualna nauka nawet w polskich górach potrafi osiągać kwotę 60 złotych. A przecież nie wszyscy uczą w Polsce, zaś kurs w Alpach jest co najmniej dwa razy droższy. O cenach kursów przesądza zresztą wiele czynników. Jeśli chcemy nauczyć się technik narciarskich na niewielkich stokach Kaszub, musimy więc liczyć się z tym, że zapłacimy instruktorowi więcej niż w górach, gdzie na naszą korzyść działa konkurencja pomiędzy nauczycielami. W tych ostatnich musimy liczyć się z wydatkiem sięgającym co najmniej pięćdziesięciu złotych, choć w ogłoszeniach internetowych możemy zapoznać się także z większymi cenami. Tu warto podkreślić, że mówimy o kosztach indywidualnej nauki. Gdy kurs odbywa się w grupie, cena jednostkowa spada. Niestety, należy liczyć się również z tym, że spadnie też prawdopodobieństwo opanowania technik narciarskich na wysokim poziomie. Nawet indywidualny trening zaczyna przynosić oczekiwane rezultaty nawet nie po kilku, ale po kilkunastu godzinach, gdy zaś uczniów jest kilku, nawet najlepiej zorganizowany trener nie jest im w stanie poświęcić maksimum czasu, jakim dysponuje.

Oczywiście, interes ucznia i trenera nie zawsze się pokrywa, nie powinno więc nikogo dziwić to, że ci ostatni dążą do tworzenia grup kilkuosobowych, za które mogą inkasować największe pieniądze. Jeszcze inna kwestia, na którą powinno się zwracać uwagę przystępując do nauki, dotyczy samej osoby prowadzącej kurs, okazuje się bowiem, że nie każdy trener jest tak solidny, jak mogłoby się to nam wydawać. Należy liczyć się z tym, że nie każdy może pochwalić się legitymacją wykwalifikowanego instruktora, okazuje się przy tym, że o własne interesy często nie dbają sami kursanci, którzy nie zadają niewygodnych pytań. Nauka przebiega w takim przypadku w sielankowej atmosferze. Niestety, ma też swoje nienajlepsze strony, okazuje się bowiem, że osoby, które przystępują do zajęć nie mogą liczyć na to, że zyskają profesjonalną wiedzę. Tu warto przypomnieć, że instruktor bierze pełną odpowiedzialność za swojego ucznia, zawsze też ponosi winę, jeśli ten ostatni odniesie kontuzję.

Nauka jazdy na nartach może być prowadzona na polskich stokach, okazuje się jednak, że instruktorów z naszego kraju nie brakuje również na terenie Austrii oraz Włoch. Niekiedy instruktor pojawia się tam na zaproszenie ucznia, a tym samym może liczyć na pokrycie kosztów związanych z przejazdem i zakwaterowaniem. Opłacalne jest jednak również zorganizowanie wyjazdu na własną rękę. W Alpach wypoczywa przecież imponująca liczba Polaków, a zdecydowana większość z nich jest zainteresowana nauką z instruktorem, który mówi w ich ojczystym języku. W tym momencie jednak sytuacja zaczyna się komplikować, okazuje się bowiem, że nie każdemu podoba się aktywność polskich instruktorów na alpejskich stokach.

praca instruktora narciarstwa Jakiś czas temu głośno protestowali instruktorzy z włoskiego Trydentu, a ich niezadowolenie doprowadziło nawet do skargi złożonej w Brukseli. Co ważne, Włochom nie przeszkadzał sam fakt pojawienia się na stoku instruktorów z polski, Czech oraz Rumunii, ale przede wszystkim poziom umiejętności osób świadczących na stoku swoje usługi. W ich przekonaniu był on wyjątkowo niski, a instruktorzy stanowili często znacznie większe zagrożenie niż sami ich podopieczni. Włosi nie uważali zresztą nawet, że to cudzoziemscy nauczyciele ponoszą całą winę za taki stan rzeczy. Zwracali uwagę przede wszystkim na niedociągnięcia unijnego prawa, które znosząc ograniczenia związane z wykonywaniem zawodu instruktora przez cudzoziemców nie zadbał o to, aby mogli go wykonywać jedynie naprawdę kompetentni nauczyciele, a nie osoby, które same wymagają przeprowadzenia z nimi kursu. O tym, że problem istnieje, zaświadczają nawet sami polscy instruktorzy radzący narciarzom, aby korzystali przede wszystkim z kursów organizowanych przez renomowane szkoły narciarskie.

 

Zobacz także

Krótka charakterystyka kursów instruktorskich

W ciągu ostatnich lat z łatwością można zaobserwować znaczny wzrost popularności oraz zainteresowania...

Czytaj dalej

Zarabianie i śnieżna zabawa w jednym

Praca jest bardzo ważna. Nie musi jednak być przygnębiająca. Wystarczy tylko, że jesteś fanem śnieżnego...

Czytaj dalej