Jazda na nartach bez tajemnic

technika jazdy na nartach Opanowanie tajników jazdy na nartach nie musi być wcale trudne, kluczem do sukcesu wydaje się zaś przede wszystkim wyrobienie pewnych nawyków, a następnie również przywiązywanie dużej wagi do ich pielęgnowania. Najważniejsze znaczenie wydaje się mieć w tym kontekście pozycja zjazdowa, warto więc dołożyć starań, aby była ona nie tylko swobodna, ale również maksymalnie nieskrępowana. Dzięki temu nie tylko nie będziemy usztywniać kręgosłupa, ale również będziemy mogli cieszyć się z tego, że nasza sylwetka jest niewymuszona. Rozstawienie nart ma tu duże znaczenie, powinny być więc one rozstawione przynajmniej na szerokość bioder. Nie wolno też zapominać o ugięciu kolan i skierowaniu ich do przodu ta, aby można było mówić o odpowiednim dociążeniu dziobów nart.

W czasie jazdy ręce powinny być trzymane po bokach, jak najbliżej ciała. Dopuszczalne jest manewrowanie nimi, gdy utrzymanie równowagi sprawia nam trudności, wskazane jest jednak unikanie trzymania ich przed sobą. Po opanowaniu klasycznej pozycji zjazdowej zazwyczaj przychodzi czas na zaznajomienie się z sekretami jazdy pługiem. W tym przypadku narty muszą być ustawione w stosunku do siebie pod kątem tak, aby tyły były rozstawione szeroko, a dzioby zbliżone do siebie. Dzięki temu uzyskamy efekt równomiernego obciążenia obu nart.

nauka jazdy na nartach Warto zwrócić też uwagę na kolana, które powinny być nie tylko ugięte, ale i skierowane ku sobie. Prostowanie nart pozwala w tej pozycji na nabieranie prędkości, gdy zaś zbliżamy dzioby nart do siebie, możemy regulować ją zgodnie z naszymi aktualnymi potrzebami. Gdy zbliżmy do siebie dzioby, a tyły nart rozstawimy tak bardzo, jak tylko jest to możliwe, mamy pewność, że uda się nam zatrzymać. Gdy jazda pługiem wychodzi nam całkiem nieźle, możemy odkryć przyjemność jaka płynie ze skręcania. Nie jest ono wcale trudne, wystarczy bowiem dotknąć jednego z kolan obiema rękami i nacisnąć mocniej tak, aby wymusić reakcję narty. Jeśli i ta technika zostanie przez nas opanowana, jest to dowód na to, że jesteśmy już gotowi na porzucenie jazdy pługiem i inaugurację jazdy na krawędziach, która jest charakterystyczna także dla zawodowców. Zadanie to będzie prostsze, jeśli nasze nogi od kolan w dół będą ustawione równolegle do siebie. Górna narta powinna być ustalona na zewnętrznej, a dolna na wewnętrznej krawędzi.

 

Zobacz także

Krótka charakterystyka kursów instruktorskich

W ciągu ostatnich lat z łatwością można zaobserwować znaczny wzrost popularności oraz zainteresowania...

Czytaj dalej

Zarabianie i śnieżna zabawa w jednym

Praca jest bardzo ważna. Nie musi jednak być przygnębiająca. Wystarczy tylko, że jesteś fanem śnieżnego...

Czytaj dalej