Pierwszy kontakt z deską snowboardową

podstawy jazdy na desce Wielu osobom wydaje się, że opanowanie podstaw zjazdu na desce snowboardowej jest możliwe przede wszystkim dzięki kursowi, w czasie którego nasze umiejętności są sprawdzane przez doświadczonych instruktorów. Nie można nie zgodzić się z tym, że kurs stanowi spore ułatwienie, warto jednak zwrócić uwagę na to, że o podstawach można mówić nawet, jeśli nie weźmie się w nim udziału. Jak je opanować? Pomocny może okazać się w tym kontekście przygotowany przez nas poradnik. Jedna z najważniejszych decyzji związanych z poruszaniem się na desce snowboardowej odnosi się do tego, która noga będzie pierwszą w kierunku jazdy. Pozycja Goofy oznacza, że prym wiedzie prawa noga, pozycja regular jest zaś stosowana wtedy, gdy do przodu wysunięta jest lewa stopa.

Oczywiście, nie ma jednego rozwiązania, które można byłoby uznać za wiodące, a wybór stopy ma indywidualny charakter. Możemy jednak dość szybko odkryć, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w naszym przypadku. W tym celu najlepiej stanąć w postawie zasadniczej ze stopami w odległości około pół metra od siebie, a następnie wychylić się maksymalnie. Ta noga, która przesunie się do przodu w naturalnym dla naszego ciała odruchu przeciwdziałania upadkowi, najprawdopodobniej będzie wiodącą. Gdy wiemy już, która noga powinna się znaleźć w przednim wiązaniu, możemy przeanalizować style jazdy. Nie są one zbyt skomplikowane. Styl frontside zakłada, że nasza twarz i tułów są skierowane przodem do stoku, backside zakłada zaś pozycję odwrotną.

Opanowanie zasad jazdy na desce stanie się też łatwiejsze, jeśli nauczymy się prawidłowo nazywać jej krawędzie. Warto zatem pamiętać, że krawędź przednia znajduje się od strony pięt, choć dość popularny jest również podział krawędzi deski w zależności od ich odległości od stoku, zaczerpnięty od amatorów narciarstwa alpejskiego. Gdy opanowaliśmy już teorię, możemy zabrać deskę na stok, okazuje się jednak, że i w tym przypadku nie obejdzie się bez przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy więc, że nosząc deskę powinniśmy trzymać ją pionowo i maksymalnie blisko ciała, w innym wypadku bowiem może okazać się, że nasza obecność na stoku jest poważnym zagrożeniem dla innych snowboardzistów.

nauka jazdy na desceDobrym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście przymocowanie paska do nadgarstka, jeśli bowiem zdarzy się nam upadek, zminimalizujemy ryzyko ucieczki deski, która będzie pokonywała stok bez naszego udziału stanowiąc naprawdę duże niebezpieczeństwo. Warto też pamiętać o tym, jak ważne jest odwracanie wiązaniami w stronę śniegu deski, podczas jej odkładania. Tylko wtedy możemy pozwolić sobie na luksus pozostawienia jej na jakiś czas bez opieki. Zapinanie wiązań również nie jest łatwe, gdy nie potrafimy jeszcze panować nad deską, w pierwszej kolejności warto więc opanować umiejętność jak najszybszego zapinania paska wokół golenia. Pamiętajmy też o tym, że deska powinna być ułożona nie równolegle, ale prostopadle do stoku, w innym wypadku lepiej nie podejmować jakichkolwiek prób. Pierwszym krokiem powinno być umieszczenie w wiązaniu przedniej stopy. W tym momencie możemy już odwrócić się tak, aby widzieć stok i możemy przymocować drugą stopę.

Potem nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko wstać z deską u stóp, choć nietrudno się domyślić, że i ta czynność będzie wymagała od nas treningu. Osoby bardziej doświadczone podnoszą się z pozycji siedzącej tak, aby przenieść ciężar ciała na przednią stopę. Nie jest to jednak łatwe zadanie, warto więc spróbować uklęknąć, a następnie wyprostować tylną nogę i podwinąć przednią. Gdy opanujemy już technikę wstawania możemy rozpocząć pierwsze zjazdy dbając przede wszystkim o prawidłową pozycję wyjściową. Ta zakłada równomierny rozkład ciężaru ciała na dwie stopy i lekko ugięte kolana. Dobrze jest też odrobinę wysunąć do przodu ręce, a spojrzenie skierować na wprost. Przy pierwszych zjazdach rozglądanie się na boki nie jest wskazane.

 

Zobacz także

Krótka charakterystyka kursów instruktorskich

W ciągu ostatnich lat z łatwością można zaobserwować znaczny wzrost popularności oraz zainteresowania...

Czytaj dalej

Zarabianie i śnieżna zabawa w jednym

Praca jest bardzo ważna. Nie musi jednak być przygnębiająca. Wystarczy tylko, że jesteś fanem śnieżnego...

Czytaj dalej